mar
21
2014

Šećer- od „poletnosti“ do šećerne potištenosti….

seceri5

Svaki muskarac, zena i dete u svetu konzumira u proseku 68 kilograma secera i zasladjvca godisnje. To je vise od tri cetvrtine soljice dnevno. Vecina Amerikanaca dnevno unosi 21% kalorija u obliku rafinisanih secera. Oni, dakle, prosecno unose vise od 30 cajnih kasicica secera dnevno. Veci deo te kolicine secera dobro je skriven u hrani i picima. Da biste smanjili njegov unos, pocnite slatkise da zamenjujete prirodno slatkim namirnicama.

JA NE KUPUJEM TOLIKO SECERA RECI CETE..

rafinisana hrana1Najveci postotak secera koji konzumiramo u sustini je skriveni secer. Evo nekoliko nacina na koje secer ulazi u nasu ishranu:
Gazirana pica. Amerikanci popiju godisnje prosecno 200 litara gaziranih pica po osobi. To je otprilike dva pica dnevno. A jedna boca od 3,5 decilitra takvog pica moze sadrzavati i do dvanaest cajnih kasicica secera.
Deserti. Komad cokoladne torte, na primer, sadrzi 15 kasicica secera, dok soljica smrznutog vocnog jogurta ima 12 kasicica.
Instant pahuljice. Neke su zitne pahuljice za dorucak izvanredne. Ali u drugima, pak, cak 48 do 64% kalorija potice od secera. To nisu zitne pahuljice, to su pravi slatkisi!
Skriveni secer mozete pronaci i u konzervisanim supama, smesama za gotova jela i mnogim vrstama maslaca od kikirikija.

ZAR SECER NIJE NAJBRZI IZVOR ENERGIJE?

Rafinisani i koncentrisani seceri vrlo brzo ulaze u krvotok cime se naglo podize nivo glukoze u krvi. Zbog toga covek odmah oseti povecanu energiju, odnosno secernu poletnost.Ali ta poletnost je samo privremena buduci da pokrece reakciju gusterace i navalu insulina u krvotok. On spusta nivo secera u krvi, a s obzirom na to da nema uravnotezavajuceg delovanja vlakana, ponekad je njegov ucinak prebrz i ide predaleko.

Pad nivoa glukoze u krvi cesto prate simptomi hipoglikemije: osecaj slabosti, gladi, umora i iscrpljenosti. Nastaje secerna potistenost . Uobicajena reakcija osobe u tom stanju jeste posezanje za sledecim slatkisem, pa jos jednim i jos jednim… Sve to izgleda poput neke vrste celodnevne ispase.
Pokusajte umesto slatkisa da pojedete jabuku, bananu ili ciniju smedjeg pirinca. Vlakna iz tih namirnica usporavaju apsorpciju secera u krvotok. Nivo glukoze u krvi nece tako jako skociti, vasa ce energija biti konstantnija i trajnija, i duze cete se osecati sitim.

DA LI JE ISTINA DA ORGANIZAM MOZE PROIZVESTI SECER IZ GOTOVO SVEGA STO POJEDEMO? 

MüslieIz svega, osim iz masnoca. Dugo su vremena ljudi mislili da nije vazno sto pojedu jer telo ionako moze sve preraditi u materije koje su mu potrebne. Danas znamo da se nacin na koji telo preradjuje hranu, od trenutka kad smo je pojeli dok ne dospe u krvotok, jako razlikuje.
Glukoza je ‘gorivo’ koje najvise odgovara nasem telu, a ona se uglavnom stvara od secera i skroba (ugljenih hidrata). lako je sveze voce bogato jednostavnim prirodnim secerima, ono nece posebno opterecivati telesne mehanizme regulacije secera u krvi buduci da su ti jednostavni ugljeni hidrati pomesani s biljnim vlaknima u plodu.
Hrana bogata skrobom poseduje drugaciji mehanizam zastite.
Skrob se, naime, razlaze sporije od secera i potrebno je mnogo duze vreme da nastane glukoza. Ukoliko uz namirnice koje sadrze jednostavne secere unosimo i namirnice bogate skrobom, dakle nerafinisanu biljnu hranu, pomoci cemo svom telu da bolje stabilizuje nivo secera u krvi kroz duze vremensko razdoblje. Usponi i padovi krive nivoa secera u krvi na taj nacin postaju blazi, a umanjuje se i reakcija gusterace, ako do nje uopste i dodje.

KOJE SU SMERNICE ZA JEDENJE SLATKE HRANE?

Tajna lezi u edukaciji i umerenosti.Sklonost ka slatkome moze se promeniti ucenjem i vezbanjem. Na primer, voce je slatko, prijatnog je ukusa i prepuno vocnog secera. Ucite svoj organizam da zelju za slatkim zadovolji tako sto cete umesto za krofnom posegnuti za hladnim grozdom. Vezbajte se u tome i istrajte. Umesto da zitne pahuljice zasladjujete secerom, stavite u njih komadice jagoda i banana. Vremenom ce se vas ukus promeniti i postace vam drazi manje koncentrisani slatkisi.

seceri4

Ali to ne znaci da se morate potpuno odreci svojih omiljenih slatkisa. Umerenost je druga, vrlo vazna smernica. Zapocnite sa smanjivanjem ucestalosti unosenja slatkisa. Predjite od “nekoliko puta dnevno” na “triput sedmicno”. Kad na jelovniku deserti budu redji, vi i vasa porodica ocekivacete ih s vecim veseljem i u njima cete vise uzivati.

Drugi vid umerenosti odnosi se na velicinu obroka. Naucite biti zadovoljni s manjim kolicinama. Veliki obroci i repete samo su posledica losih navika. U jednom komadicu cokolade mozete uzivati kao i u citavoj kutiji. A kad sebe ogranicite, osecacete se bolje! Polovina normalne kriske kolaca ili torte, ukoliko je jedete polako i sa uzivanjem, moze pruziti vece zadovoljstvo od velikog komada koji smo na brzinu progutali.
Smanjenje kolicine rafinisanih i koncentrisanih secera u ishrani i upotreba vecih kolicina namirnica bogatih vlaknima kao sto su zitarice, mahunarke, povrce i voce, rezultirace pravom poletnoscu. Zahvaljujuci tome bicete celi dan puni energije i zadovoljstva.

SMANJITE UNOS SECERA 

seceri

Secer u sebi ne sadrzi ni hranljive materije ni korisna vlakna. Bogat je samo kalorijama i moze u vama podstaknuti osecaj sitosti pre nego sto pojedete za telo preko potrebne hranljive sastojke. Ako ne mozete bez secera, evo tri jednostavna saveta koji ce vam pomoci da smanjite tu svoju zavisnost bez potpunog odricanja od uzitka.

1. Smanjite ucestalost njegove upotrebe.

Koliko cesto jedete poslastice ili slatkise?
(1) 1 – 4 puta sedmicno (2) 1 – 2 puta dnevno
(3) 3 – 4 puta dnevno (4) vi{e od 4 puta dnevno

Ako jedete vise od jedanput dnevno, bilo bi za vas vrlo dobro da poslastice odvojite samo za posebne trenutke.

2. Uzimajte manje kolicine
Kad jedete slatkise i poslastice, naucite se uzivati u manjim kolicinama. Jedite polako i nastojte da uzitak sto duze potraje. Mozete se uvezbati da budete zadovoljni i sa manjom kolicinom.

3. Birajte proizvode sa sto manje secera
Pri kupovini birajte namirnice sa malim postotkom secera. Nije uvek lako reci koliko secera neki proizvod sadrzi jer on moze biti prerucen u fruktozu, saharozu, sirup ili neki drugi sastojak. Medjutim, ukoliko je to moguce, kupujte proizvode za koje znate da sadrze malo secera.

VAS ZADATAK 

seceri11Probajte vocnu poslasticu iz dole prilozenog recepta. Osim toga, vodite mali dnevnik unosa razlicitih poslastica. Kad postanete svesni kolicine unesenih slatkisa, svedite njihovu upotrebu na zdraviji nivo.
Prevaspitajte svoju ljubav prema slatkom.Ljubav prema slatkisima moze se “prevaspitati” tako da osoba pocinje uzivati u manje zasladjenim poslasticama. Voce i deserti koji su zasladjeni vocem dobra su alternativa.

Probajte sledeci recept:

Vocna poslastica

– 2 smrznute, zrele banane
– 3 ili 4 mekane urme
– 1 soljica soka od ananasa
– 2 soljice smrznutog voca (jagoda, bresaka, soka od narandze, borovnica, iseckanog ananasa, svezih kupina)

Mikserom dobro izmesajte urme i sok od ananasa, sve dok smesa ne postane potpuno glatka. Dodajte banane i smrznuto voce i mesajte dok ne dobijete izgled mekanog sladoleda. Ova je poslastica izvanredno ukusna! Mozete je upotrebiti i kao premaz za oblatne od integralnog brasna ili kao fil za  zdravu verziju palacinki.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *