Upoznajte čičoke i njihova lekovita svojstva
O čičokama ili jerusalimskim artičokama se u poslednje vreme sve više priča i sve se više uzgajaju i u našem regionu. Ako kojim slučajem naletite na ovu biljku, evo nekoliko razloga zašto bi trebalo da je kupite. Čičoke nisu ni nalik običnim artičokama iako dele isto ime. Ovo korenasto povrće ima ukus nalik vodenom kestenu i poželjno je da se jede u sirovom obliku. One obiluju vitaminima i mineralima i smatraju se jednim od najboljih prirodnih probiotika.
Sastav makronutrijenata
Samo jedna šolja sirove čičoke sadrži 110 kalorija, 3 grama proteina i 26 grama ugljenih hidrata uključujući 2, 4 grama vlakana ili 25 odsto od preporučene dnevne doze. Poznato je da vlakna mogu pomoći kod zatvora, smanjenja holesterola te smanjenja rizika od srčanih i pojedinih kancerogenih obolenja. Mnoga istraživanja su pokazala da ovo korenasto povrće ima veoma dobar uticaj na nivelaciju šećera u krvi i održavanju zdrave telesne težine.
Vitamini
Jedna porcija čičoke sadrži 10 odsto preporučene dnevne doze vitamina C i niacina kao i čak 30 odsto tijamina. Poznato je da vitamin C ima antioksidativna svojstva i ograničava štetno delovanje slobodnih radikala, a veće doze vitamina C mogu umanjiti rizik od moždanog udara i srčanih obolenja što je objavljeno i na Institutu Lajnusa Polinga. Nijacin i tijamin spadaju u vitamine grupe B i održavaju zdravlje kose, kože i očiju i hranu koju jedemo pretvaraju u energiju.
Minerali
Spisak minerala koje ova biljka sadrži je zaista pozamašan i to je jedan od osnovnih razloga zbog kojih bi trebalo da je probate. Tu su: bakar, fosfor, kalijum i gvožđe, minerali od velikog značaja za naše opšte zdravlje.
Prebiotici
Većina ugljenih hidrata u čičokama su jedan oblik inulina koji inače deluje kao prebiotik na taj način obezbeđujući organizmu hranu za probiotike u vašem organizmu. Probiotici poboljšavaju imuni sistem, proizvode vitamine, smanjuju holesterol i sprečavaju razmnožavanje bakterija koje izazivaju bolesti. Konzumirajući prebiotike povećavamo nivo probiotika u organizmu čak više nego da uzimamo probiotike u vidu suplemenata. Istraživanja su pokazala da konzumiranje soka koji u sebi sadrži inulin iz čičoka značajno povećava nivo određenih probiotičkih bakterija u organizmu.
Kupovina i čuvanje
Čičoke su najbolje u jesen ili u zimu, a kad ih kupujete birajte one koje imaju glatku kožu. Čuvajte ih zapakovane u plastičnu kesicu i na hladnom mestu. Ako ih budete čuvali na pravi način, čičoke mogu da traju i do dve nedelje.
Recept 1 – Sirova pasta sa čičokama:
Sastojci:
Za testeninu:
5 čičoka
Za sos:
1 šaka crvene vodopije
1 pregršt radič
1 pregršt mladog spanaća
1 pregršt rukole
malo soli i maslinovog ulja
Priprema:
Za testeninu:
1) Oprati, oguliti i naribati čičoke. Imajte na umu da čičoke brzo potamne ukoliko su izložene kiseoniku, pa ih jednostavno pokrijte sa folijama kako biste ovo izbjegli. Ili možete dopustiti da potamne i da izgledaju kao prave pšenice testenine.
Za sos:
1) Ulijte sve u blender i izblendajte. Po želji dotdajte malo soli,maslinovog ulja ili soka od limuna.
Recept 2 – Salata od čičoka i šargarepe (za 4 osobe):
Sastojci:
400 g šargarepe, dobro očišćene
400 g čičoke, dobro očišćene
2 žkašike naseckane mirođije (po mogućstvu sveže)
2 kašike hladno ceđenog maslinovog ulja
3 kašike svežeg soka od limuna
2 kašike kapra, ispranog
So i ljuta paprika po ukusu
Priprema:
1. Pomešati zajedno bilje, ulje, sok od limuna i kapar; začiniti po ukusu sa solju i/ili paprikom.
2. Staviti na stranu.
3. Izrendajte šargarepu i stavite u veliku zdelu. Tanko nasecite čičoke (ili ih narežite u tanke šibice); dodati šargarepu, i zatim dodati limunovog soka i promešati.
4. Pokrijte i pustite da odstoji na sobnoj temperaturi 30 minuta, pre nego što opet promešate i poslužite.