Arnika za lečenje rana
Biljka arnika (Latinski naziv: Arnica montana) poznata je kao prirodno sredstvo za lecenje rana.
Raste u visinu do 60 cm, ima sitne listove i zute ili narandzaste cvetove. Moze se naci na livadama i u brdskim predelima. U sebi sadrzi aktivne materije: etericno ulje, gorke materije, smolu, tanin, kamfor, inulin, karotenoide, flavonoide, saharoze…
Arnika ima antibakterijsko, antisepticko, antifungalno i protivupalno dejstvo. Dakle, bori se protiv stetnih mikroorganizama i sprecava razmnozavanje bakterija i gljivica. Podstice formiranje granularnog tkiva sto ubrzava proces zarastanja rana.
Pretezno se koristi za lecenje raznih infekcija na kozi, rana, opekotina, uboda insekata, isčašenja zglobova, modrica… Danas su kreme za lice na bazi arnike poznate kao sredstvo za suzbijanje akni. U iste svrhe od ove biljke proizvodi se tinktura, ulje i puder.
Melem od cvetova arnike
Za tretiranje rana i raznih promena na kozi pravi se melem od cvetova arnike.
Priprema:
Jednu veliku kasiku suvih cvetova preliti sa 2,5 dl prokljucale vode. Nakon 10-tak minuta dodati jos 2,5 dl vode i melem je spreman za upotrebu. Njime natopiti cistu maramicu ili parce gaze pa obloziti obolelo mesto na kozi. Oblog drzati najmanje pola sata a proces ponoviti nekoliko puta u toku dana.
To ce u zavisnosti od konkretnog problema u odredjenoj meri ublaziti bolove, dezinfikovati povrsinu i podstaci oporavak koznog tkiva. Pored toga, nalazi se u raznim cajnim mesavinama koje su namenjene za lecenje upale grla, gnojne angine, bronhitisa, gripa, tifusa, infekcije bubrega, glavobolje, pojacanog lupanja srca, nesanice, nemirnog sna pracenog nocnim morama, neuroze, histerije.…
Prirodna medicina upotrebljava sve delove arnike ali su ipak najlekovitiji cvetovi i sakupljaju se logicno, u vreme cvetanja.