Za zdravlje i užitak – ulje bundeve
Bundevino ulje svojim izuzetnim orašastim ukusom daje posebnu i specifičnu aromu mnogim jelima. Dobija se od semenki, odnosno koštica ploda bundeve. Za proizvodnju ovog ulja koriste se bundeve čije koštice nemaju ljuske, tzv. golice.
Zahvaljujući bogatstvu nutritivnih lekovitih sastojaka smatra se jednim od najcjenjenijih prirodnih lekova. Sadrži ugljikohidrate, minerale, belančevine,važne nezasićene masne kiseline, linolnu (omega-6) i oleinsku (omega-9) kiselinu. Obiluje gvožđem manganom, magnezijumom, bakrom, cinkom i selenom ,vitaminima C, E, D, K i B.
Prirodan lek za prostatu
Osim što je izuzetno priznato u kulinarstvu kao prirodan, zdrav i ukusan proizvod, ulje je dragoceno i zbog svog učinka na zdravlje. Mnogobrojna istraživanja sprovedena na starijoj muškoj populaciji pokazala su da lieči probleme sa prostatom. Redovna konzumacija ulja od bundeve (barem jedna kašičica dnevno) ublažava teškoće kod problema povećane prostate.
U zemljama poput Bugarske, Turske ili Rumunije, izrazito mali i neznatan procenat populacije pati od bolesti prostate.Tamo su semenke bundeve deo svakodnevnog jelovnika, a redovno konzumiraju i ulje od bundeve. Dugotrajna primena ulja, uz to što rešava probleme s prostatom i mokrenjem, ima još jedan pozitivan učinak – osiguraće smanjeno delovanje hormona koji izaziva ćelavost.
Poboljšava varenje i štiti bubrege
Još od davnina je poznato kao diuretik, ali i izvrsno sredstvo za čišćenje organizma od crevnih parazita.Pomaže i kod zatvora i upale debelog creva (kolitisa). Efikasno je kod žgaravice i ublažava sindrom iritabilnih creva.Dokazana je i snažna moć ovog ulja u prevenciji oštećenja bubrega uzrokovanih dijabetesom.
Pomaže srcu i krvnim žilama
Zbog oleinske kiseline u svom sastavu, pomaže u smanjenju povišenog holesterola. Efikasno je kod svih kardiovaskularnih oboljenja,pomaže radu srca i krvnih žila.
Ublažava upalu mokraćne bešike
Zahvaljujući svojim lekovitim sastojcima ublažava upale mokraćnog sistema. Podstiče mokrenje i pomaže u jačanju muskulature mokraćne bešike.
Lekovita svojstva ulja od bundeve
stimuliše rad bubrega
povoljno utiče na plodnost i kvalitet sperme
leči bolesti prostate
pomaže kod kardiovaskularnih oboljenja
podstiče obnovu eritrocita
jača imunološki sistem
eliminiše bolove u zglobovima
pomaže kod opekotina
blagotvorno utiče na zdravlje kože i kose
pozitivno jeluje na vid
ublažava stres i podiže raspoloženje
pospešuje pamćenje
Pripremite sami zdravo i prirodno ulje
Ako imate svoju baštu i uzgajate bundevu , uz malo truda možete i sami napraviti zdravo i prirodno, hranjivo ulje. Za jednu litru ovoga ulja biće vam potrebno oko 2,5 -3 kg semenki, što ćete dobiti iz 5-6 bundeva.
Postupak:
Raspolovite bundeve, izdvojite semenke i detaljno ih očistite. Operite ih i potpuno osušite. Koristeći avan gnječite koštice dok iz njih ne istisnete ulje.Na kraju procedite ulje, ulijte ga u tamnu bocu i ostavite da odstoji oko 4 sedmice.
Savršeno za masažu i negu kose
Tradicija spoljne primene seže još u daleku prošlost, a i danas se vrlo često koristi za masažu tela i kao tonik. Izlijte malo ulja i rasporedite po dlanovima pa ga nežnim, kružnim pokretima koristite za masažu. Savršeno hrani i neguje kožu, čineći je mekom i nežnom.
Neretko se primjenjuje i za negu kose. Delotvorno je kod problema perutanja i suvog vlasišta. Nanesite jednu supenu kašike ulja na koren kose, dobro umasirajte u kosu i teme.Ostavite da deluje 15-20 minuta, a zatim isperite.
Isprobajte ga u vlastitoj kuhinji
Ovo ulje najširu primjenu ima upravo u kulinarstvu.Savršeno obogaćuje razne specijalitete, ali i sasvim jednostavna i uobičajena jela. Izvrsno je u salatama, umacima, varivima i jelima s povrćem. Hrani dodaje posebnu notu i osigurava bogatstvo hranjivih sastojaka.
Ovu dragocenu namirnicu preporučljivo je konzumirati u prirodnom obliku. Termičkom obradom gubi značajan deo hranjivih vrednosti. Otkrijte već danas u vlastitoj kuhinji kako ulje bundeve jednako odgovara slanim i slatkim kombinacijama namirnica.
Izbor ulja
U tehnologiji proizvodnje ulja koriste se različiti postupci. Oni određuju kvalitet, ali i cenu. Najkvalitetnije i najcenjenije je ulje dobijeno postupkom hladnog presovanja, odnosno ceđenja koštica.
Reč je o složenom i sporom postupku proizvodnje, zbog čega je tržišna cena proizvedenog ulja viša.Iz tih razloga je kvalitet neupitna, jer je hladnim cedjenjem očuvana sva vrednost sakrivena u bundevinim semenkama.
Ulje dobijeno postupkom hladnog cedjenja je tamno zelene boje i izrazite gustoće.Ukus je vrlo sličan ukusu koštica bundeve.
Termički postupak proizvodnje je nešto jednostavniji, ali se njime gube mnoga važna svojstva, to rezultira uljem slabijeg kvaliteta i slabije nutritivne vrednosti.