Koja je hrana najzdravija za našu kožu?
Činjenica je da zdrava ishrana čini više za zdravlje, lepotu i elastičnost kože nego bilo koja krema ili kozmetički preparat. Ovo važi i za nokte i kosu. Pošto se ćelije kože stalno zamenjuju novima, potreban je stalan unos hranljivih materija za proizvodnju istih. Ukoliko nedostaju, naročito proteini, esencijalne masne kiseline, gvožđe i cink, kao i vitamini A i C, odmah će biti uočene promene na koži.
Koža ima veoma važnu funkciju da se preko nje izbacuju otrovi iz tela, zbog čega se naziva „trećim bubregom“. Ova njena funkcija je ugrožena ukoliko se koža preoptereti otrovima što je slučaj usled neadekvatnog rada bubrega i jetre, i usled zatvora, što se često dešava kod osoba čija je ishrana zasnovana na namirnicama životinjskog porekla. Tada dolazi do unutrašnjeg trovanja kože što se manifestuje ekcemom, osipom i dr. U nastavku ćemo nešto više reći o najboljoj ishrani za kožu.
Krastavac – čisti kožu
Posle padajza, kupusa i luka, krastavac se najviše uzgaja u svetu. Konzumiranje jednog krastavca je kao da smo popili čašu vode jer 96% težine krastavca čini voda. I pored toga, krastavac ima velika hranljiva i lekovita svojstva.
Za zdravlje ćelija kože, noktiju i kose važan je dovoljan unos vode i sumpora, a to krastavac poseduje. Ima svojstvo da neutrališe višak kiselog otpada u telu koji je nastao kao posledica konzumiranja hrane životinjskog porekla. Podstiče čišćenje organizma preko mokraće i preko kože. Može da se koristi i za spoljnu upotrebu na koži, direktnim trljanjem po koži, s tim da treba naglasiti da zdravlje i lepota kože zavise više od čistoće krvi nego od preparata koji se spolja nanose.
Krastavac sadrži minerale koji su vrlo alkalni, i različite mikroelemente od kojih je najznačajniji sumpor. Zbog visokog sadržaja vode i prisustva vlakana veoma su korisni za održavanje redovne stolice.
Kikiriki – hrani kožu
Kikiriki predstavlja biljku sa velikom koncentracijom hranljivih sastojaka po čemu prevazilazi sve namirnice životnjskog porekla, uključujući i meso. Jedino orasi i bademi mogu da se porede sa kikirikijem. Zbog ove osobine trebao bi da bude nezaobilazni deo čovekove ishrane.
Superiorniji je od mesa i jaja po količini ugljenih hidrata, masti, proteina, kao i vitamina B i E, i minerala kao što su kalcijum, magnezijumom i kalijum. U kombinaciji sa integralnim žitaricama ili mahunarkama obezbeđuje sve esencijalne aminokiseline.
Zbog bogatstva vitamina B3 i nezasićenih masnih kiselina veoma je koristan za obnavljanje ćelija kože i njihovo zdravlje, kao i za zdravlje sluzokože. Masne kiseline iz kikirikija su od naročitog značaja za obezbeđivanje energije ćelijama srca. Takođe, snižavaju nivo holesterola i poboljšavaju protok krvi. Veoma je koristan u održavanju dobrog krvnog pritiska.
Pasulj – jača kožu
Pasulj predstavlja odličan izvor esencijalnih aminokiselina, a u kombinaciji sa žitaricama, ili susamom i suncokretom, predstavlja idealnu ishranu za čoveka. Ne samo što ima moć da zasiti, nego je i veoma hranljiv.
Veoma je bogat vitaminima B3 i B5 koji su veoma važni za zdravlje kože i sprečavaju pojavu ispucalosti i ljuštenje kože. Takođe, pasulj je veoma koristan u sprečavanju pojave ekcema, kožnih alergija, nadražene i suve kože.
Pasulj održava nivo holesterola u granicama i zahvaljujući obilju vlakana podstiče pražnjenje i čišćenje creva. Od velike je koristi u regulisanju krvnog pritiska jer ima malo natrijuma i dosta kalijuma.
Zbog oblilja gvožđa (više i od mesa i od spanaća) pasulj je odlična namirnica za jačanje i oporavak krvi. Što je boja pasulja tamnija, njegov ukus je jači, a proteini mu se lakše vare. Može da se jede i sirov, ako se potopi u vodi i sačeka da nabubri.
Mango – za lepu i zdravu kožu
Odraslo drvo manga daje 20.000 plodova godišnje, a pošto ovo drvo može da živi više od hiljadu godina njegova proizvodnja plodova premašuje 2 miliona.
Mango predstavlja voće sa najvećim sadržajem vitamina A koji je veoma važan za očuvanje kože i sluzokože. U mangu je otkriveno 16 vrsta karotenoida koji su odgovorni za dejstvo vitamina A. Ovi karotenoidi su takođe moćni antioksidansi koji neutrališu dejstvo slobodnih radikala – molekula koji podstiču starenje ćelija. Pored vitamina A, mango je bogat i sa druga dva najmoćnija antioksidanta – vitamina C i E. Ovaj drugi je naročito značajan za zdravlje reproduktivnih organa.
Od velike je koristi za poboljšanje cirkulacije u ekstremitetima, što je naročito od značaja za sportiste, a takođe je vrlo koristan u regulaciji krvnog pritiska. Konzumiranje manga veoma blagotvorno deluje na održavanje dobrog nivoa šećera u krvi.