sep
16
2014

Kako da pomognemo bubrezima?

bubrezi_1389114643_670x0

Ako konzumirate dovoljno tečnosti u obliku vode, čaja itd. i hranite se zdravo, bubrezi se čiste i sami, na prirodan način. Međutim, ponekad je bubrezima potrebno pomoći, a tu u igru ulaze neke namirnice i lekovite biljke.

Bubrezi su organ za izlučivanje, zaduženi da iz našeg tela eliminišu toksine. Svaki dan kroz naše bubrege prolazi oko 200 litara krvi , da bi se pročistila od otrova i toksina. Bubrezi takođe proizvode važne hormone: eritropoietin (stimuliše proizvodnju crvenih krvnih zrnaca), renin (reguliše krvni pritisak) i kalcitriol (aktivna forma vitamina D). Ukoliko se prema bubrezima odnosimo “prijateljski”, tj. činimo ono što pomaže njihov rad, time ćemo pomoći da se spreči stvaranje kamenca, bolje eliminišu toksini iz organizma, ojača imunitet, normalizuje krvni pritisak i poboljša rad mokraćne bešike.

Biljke za čišćenje bubrega

Smatra se da sledeće biljke poboljšavaju funkciju bubrega i pomažu njihovom čišćenju: đumbir, maslačak, koren belog sleza, smreka, kopriva, peršun , karanfilić, zlatnica (Solidago virgaurea).

lubenica (1)Namirnice koje pomažu u čišćenju bubrega

Poznato je da bubrezima posebno prijaju: lubenica, pomorandža, sok od limuna, sok brusnice, semenke bundeve.

Vitamini koji prijaju bubrezima

Kod čišćenja bubrega koriste sledeći vitamini i minerali: vitamin B2, vitamin B6 i magnezijum.

Da bi se smanjio rizik od nastanka bubrežnih bolesti, potrebno je uneti određene promene u način života, u koje spadaju:  izbegavajte cigarete i konzumiranje alkohola i kofeina, kontrolišite i održavajte krvni pritisak i šećer na normalnom nivou, redovno proveravajte holesterol, pijte puno vode (bar 10 čaša dnevno), održavajte zdravu telesnu težinu.

Kako pomoći da se ne stvori ili eliminiše bubrežni kamenac

_sp-kamen-u-bubreguBubrežni kamenac je čvrsta materija koja nastaje od kristala koji se talože iz mokraće i nakupljaju na unutrašnjim površinama bubrega. Simptomi kamena u bubregu su jak bol u području bubrega ili donjem delu abdomena. Bubrežni kamenci mogu izazvati poteškoće u mokrenju, krv u urinu, mučninu, povraćanje i visoku temperaturu. Rizik od nastanka kamena u bubregu možete smanjiti uzimanjem puno vode i manjim unosom soli,idealno potpuno eliminisanje. Ljudi koji su već imali probleme sa bubrežnim kamencima, trebalo bi da izbegavaju hranu koja sadrži veliku količinu oksalata.

Recepti za čišćenje bubrega

1.Čaj od semenki lubenice za bubrežne kamence

Potrebna vam je supena kašika semenki lubenice, koje ste prethodno samleli ili iseckali. Prelijte semenke sa pola litre ključale vode i ostavite da se ohladi. Zatim procedite i odmah popijte čaj. Ako je to moguće, uvek pripremite svež čaj. Čaj pijte tri puta nedeljno, a možete ga piti i više puta na dan.

2.Čaj od semenki celera (Apium graveolens)

Supenu kašiku semenki celera, sveže mlevenih ili iseckanih, prelijte sa pola litre ključale vode i ostavite da se ohladi. Procedite i popijte čaj odmah. Ako je to moguće, uvek pripremite svež čaj. Čaj pijte bar jednom, tri puta nedeljno.

Jedno reagovanje na “Kako da pomognemo bubrezima?”

  1. ĐR kaže:

    Da li netko koristio koji od ovih recepata i u kohem roku je caj djelovao?
    Hvala unaprijed

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *