Biljni izvori cinka
Većina ljudi razmišlja kako da iz ishrane dobije dovoljno gvožđa, kalcijuma, magnezijuma i sl. a malo ko misli o cinku. Međutim, cink utiče na imunitet i rast ćelija i njegov nedostatak može izazvati ozbiljne probleme.
Dakle, zašto nam je potreban cink? Ovaj esencijalni mineral pomaže da se obave suštinski važne funkcije ćelije, u koje spadaju deoba ćelija i metabolizam. To znači da su zdravi nivoi cinka potrebni za normalan rast tela i rad imunog sistema. Cink je takođe povezan sa funkcionisanjem hormona i emocija, što znači da doprinosi stabilnosti raspoloženja i kognitivnom balansu.
Prema istraživanjima, simptomi manjka cinka mogu se kretati od onih koje je prilično teško opaziti – na primer, promenjen osećaj ukusa, gubitak apetita ili akne – pa do ozbiljnijih, kao što su poremećen imunitet i otežano zarastanje rana.
Uopšte uzevši, manjak cinka je uobičajen kod starijih osoba i trudnica. Najbolji biljni izvori cinka su žitarice i mahunarke, ali ih je potrebno jesti u većim količinama da bi se dobilo dovoljno.
Pogotovo trudnice treba da obrate pažnju na unos cinka, zato što taj mineral igra značajnu ulogu u rastu i razvoju još nerođenih beba. To je bitno iz još jednog razloga: trudnice obično uzimaju folate i gvožđe, a oba ova elemenra ometaju apsorpciju cinka. Zato bi trebalo da se posavetuju sa lekarom i obrate pažnju na ishranu bogatu cinkom.
Koliko je cinka potrebno? Odraslima je potrebno između 8 i 11 mg. Trudnice bi trebalo da unose 11 mg, a dojilje oko 12 mg.
Evo najboljih biljnih izvora cinka:
1. Naut
2. Sočivo
3. Bademi
4. Suncokret
5. Ovas
6. Čia seme
7. Bundevino seme
8. Pasulj
9. Tofu
10. Tempeh
11. Indijski orah