Uvek je pravo vreme da ostavite duvan
Pušenje je štetno po zdravlje – to je činjenica u koju više niko ne sumnja. Isto tako, niko ne sumnja i da nije lako ostaviti duvan. Ali, ako ste se na to odlučili, u tome vam može pomoći zdrava ishrana kao i određeni suplementi…
Zdrava ishrana je važna za svaku osobu, ali pušači naročito moraju da budu svesni toga. Oni koji se odluče da prestanu da puše, treba da znaju da mnoge namirnice otežavaju proces odvikavanja od pušenja. Reč je o namirnicama koje povećavaju kiselost organizma i time usporavaju proces izlučivanja nikotina iz organizma, što vodi ka povećanoj želji za pušenjem. U namirnice koje povećavaju kiselost, spadaju: meso, iznutrice, sirevi, jaja i alkohol.
Drugo, zbog štetnih materija iz duvanskog dima koje svakodnevno unose u organizam, pušači imaju deficit mnogih vitamina i minerala, jer pušenje sprečava njihovu apsorpciju. Tu spadaju vitamin D, kalcijum, vitamin C, E i selen – koji su, kao snažni antioksidansi, to jest borci protiv oksidativnog stresa, raka i drugih ozbiljnih bolesti – i najpotrebniji pusacima. Pušački metabolizam je promenjen dugotrajnim unošenjem toksina iz duvanskog dima, tako da je, recimo, pušačima svakog dana neophodna dva i po puta veća količina vitamina C nego nepušačima. Istovremeno, organizam pušača u nastojanju da se oslobodi cijanida i teških metala koji se unose pušenjem povećano izlučuje vitamin B12 jer on ima sličan metabolizam kao cijanid .
Da ne biste osetili posledice nedostatka ovih materija, važno je da svakodnevno konzumirate voće i povrće – kao što su kupus, paprika, šargarepa, pomorandže, limun, ali i semenke suncokreta, bundeve, lana… Poželjno je da minimum 15 minuta dnevno provodite na suncu, kako biste snabdeli organizam optimalnom količinom D vitamina.
Još neki korisni saveti koji će vam pomoći da ostavite duvan
● Pijte oko 2 l vode dnevno, to će vam pomoći da što pre očistite organizam od nikotina.
● Ne konzumirajte žestoka alkoholna pića, pivo i vino, kao i gazirane napitke, naročito one sa kofeinom.
● Izbegavajte kafu, kako ne biste osetili iskušenje da zapalite.
● Ne posećujte jedno vreme kafiće i druge zadimljene prostore, koji će vas asocirati na pušenje.
● Dva do tri puta dnevno uživajte u toplim kupkama ili tuširanju – to mnogima pruža veće zadovoljstvo i opuštanje nego pušenje.
● Šetajte dva do tri puta dnevno po pola sata-sat, naročito nakon obroka. To će vam pomoći da zaboravite na cigarete i oslobodite se napetosti.