apr
01
2014

Slezina – višefunkcionalni organ

slezina1

Slezina je jos  jedan cudesni element naseg odbrambenog sistema.Sacinjena je iz dva dela: crvene pulpe i bele pulpe. Svezi limfociti nastaju u beloj pulpi i prvo se transportuju u crvenu pulpu, a zatim se pridruzuju krvotoku. Detaljno istrazivanje funkcija koje izvrsava ovaj organ, koji je tamnocrvene boje i lociran visoko u abdomenu, otkriva izuzetnu sliku. Njene slozene i teske funkcije predstavljaju ono sto je cini tako izvanrednom i neobicnom.

Duznosti slezine, kao sto je doprinos celijskoj proizvodnji, fagocitozi, cuvanju crvenih krvnih zrnaca i konstruisanju imuniteta, makar su isto toliko znacajne koliko i slozene. Svakako, slezina je na prvi pogled samo komad tkiva kao i svi drugi organi. Pa ipak, ona prikazuje delatnost i stepen inteligencije koji se ne ocekuje od komada tkiva. Ona organizuje sve, nedozvoljavajuci da se pojave nikakvi problemi, i radi bez odmora. Zaista, slezina neprestano radi za coveka, od trenutka njegovog rodjenja i nastavlja svoje funkcionisanje sve do smrti.

Proizvodnja celija

Kostana srz bebe u materici ne moze u potpunosti da obavlja svoju funkciju proizvodnje krvnih celija. Kostana srz moze da vrsi tu funkciju tek posle rodjenja. Da li ce beba, u medjuvremenu, biti anemicna? Ne. Na tom stupnju slezina svojom funkcijom preuzima kontrolu.
„Osecajuci“ da su telu neophodna crvena krvna zrnca, trombociti i granulociti, slezina pocinje proizvodnju tih celija pored limfocita, sto je njena osnovna duznost.
Medjutim, slezina je nesvesni komad tkiva. Ona nije sposobna da pretpostavlja takvu odgovornost. Pored toga, kada bi to i cinila, kako bi bila opremljena neophodnom informacijom i komponentama za proizvodnju veoma slozenih celija i proteina? Tvorac, koji je stvorio ljudsko telo, stvorio je slezinu na takav nacin da ona moze da preuzima druge odgovornosti kao dodatak sopstvenom zadatku kada je to neophodno, i opremio je neophodnim stimulusom i proizvodnim sistemima.

Fagocitoza

s;ezina1Slezina sadrzi veliki broj makrofaga (celija cistaca). One gutaju i vare stare i ostecene crvene krvne celije, neke ostecene krvne celije i neke supstance koje su dospele do slezine putem krvi.
Postoji veoma znacajan hemijski sistem za reciklazu koji ovde deluje.
Celije makrofage pretvaraju u slezini protein hemoglobina, koji se nalazi u sastavu crvenih krvnih zrnaca koja su oni progutali, u bilirubin, pigment zuci. Zatim se bilirubin oslobadja u vensku cirkulaciju i salje do jetre. U tom obliku moze biti izbacen iz tela, zajedno sa zuci. Medjutim, molekul gvozdja koji se nalazi u bilirubinu, koji ce biti izbacen iz creva zajedno sa zuci, redak je materijal koji je veoma dragocen telu. Zbog toga se gvozdje apsorbuje u izvesnim regionima tankog creva, i odatle prvo ide do jetre, a zatim do kostane srzi. Ovde je svrha istovremeno – izbacivanje bilirubina koji je stetna supstanca, i vracanje gvozdja.
Ravnoteza bilirubina je presudna za dobro funkcionisanje covekovog organizma. To je znacajno zbog toga sto i najmanji problem u sistemu moze da dovede do ozbiljnih ishoda. Jedan od najboljih primera za to javlja se u slucaju kada kolicina bilirubina poraste iznad odredjenog nivoa, u telu se razvija zutica. Medjutim, celije u nasem telu, koje kao da su svesne te opasnosti, velikom preciznoscu izbacuju stetne materije iz tela, dok istovremeno medju njima odabiraju korisne i ponovo ih koriste

Skladistenje crvenih krvnih zrnaca

Sposobnosti slezine tu ne prestaju. Slezina skladisti odredjenu kolicinu krvnih celija (crvenih krvnih zrnaca i trombocita). Rec „skladisti“ moze da nas navede da pomislimo na sliku odvojenih odeljaka u slezini koji mogu da budu upotrebljeni za skladistenje.
Medjutim, slezina je mali organ i nema prostora koji moze da iskoristi kao prostor za skladistenje. U takvim slucajevima, slezina se siri da bi napravila prostor za crvena krvna zrnca i trombocite. Slezina uvecana usled nekih bolesti, moze takodje da ima uvecan prostor za skladistenje.

Doprinos ratu

Kada se mikrobna infekcija ili neka druga bolest razvije, telo organizuje odbrambeni napad na tog neprijatelja, navodeci celije ratnike da se umnozavaju. U takvim trenucima, slezina pojacava proizvodnju limfocita i makrofaga. Tako slezina ucestvuje u „hitnoj operaciji“ koja se pokrece u trenucima kada bolest moze da nanese stetu ljudskom telu.

2 reagovanja na “Slezina – višefunkcionalni organ”

  1. BRANKO kaže:

    Dobro vece imam jedno pitanje imam uvecanu slezinu 178×8 cm radjeno mi je sve od pregleda pa cak i bijopsiju kostane srzi i tu je sve u redu kao i ostali pregledi sto su mi dobri sta je najbolje za tu moju boljku tj slezinu imam i preznojavanje i vec nekih oko mesec dana me bolucka tj boli a ne jako i smeta mi kada jedem i kada hocu da spavam nemogu na tu stranu molim vas za pomoc unapred vam hvala i moj kontakt tel je 0616610172 Branko

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *