Tikvicama zaštitite prostatu i smanjite holesterol!
Nedavno je počela sezona svima omiljenih tikvica. Ima ih mnogo vrsta, boja i oblika, a kod nas se najčešće koriste male, tamnozelene tikvice slične velikim krastavcima. Zajedno sa dinjama i krastavcima, tikvice pripadaju porodici Cucurbitacea. Iako se radi o voću, većina nas ih tako ne doživljava i naziva ih povrćem. Tikvice, kao i sve tikve, potiču iz Amerike, a čovečanstvo ih konzumira već više od 4.000 godina. Smatra se da je današnja sorta tokom godina razvijena u Italiji.
Sastav i lekovitost tikvice
Tikvice imaju malo kalorija, a puno nutrijenata. Odlična namirnica za mršavljenje jer ispunjava želudac i time daje sitost. Izvrstan su izvor vitamina B i C, mangana i kalijuma, dok su žute tikvice bogate i beta karotinom. Većina tih vrednih supstanci nalazi se u kori pa je nemojte guliti sa mladih plodova. Svakodnevna konzumacija tikvica snabdeva organizam vlaknima, koja podstiču probavu, sprečavaju zatvor i čiste creva od toksina. Time smanjuju verovatnoću od raka creva, kontrolišu šećer u krvi i smanjuju apetit. Spojevi u tikvici čuvaju zdravlje kardiovaskularnog sistema i snižavaju holesterol. Zahvaljujući tome smanjuju rizik od ateroskleroze, srčanog i moždanog udara. Istraživanja pokazuju da fitonutritijenti iz tikvica pomažu u smanjenju simptoma povećane prostate – bolesti koja muškarcima otežava mokrenje i seksualne odnose.
Zbog visokog udela mangana tikvica povoljno deluje na sve funkcije tela. Pospešuje metabolizam proteina i ugljenih hidrata, potiče libido i ubrzava sintezu masnih kiselina i holesterola. Mangan je ključan i za proizvodnju prolina, aminokiseline koja dopušta formiranje kolagena, čineći kožu zdravijom i zaceljivanje rana bržim. Zato, ukoliko imate suvu kožu, stavite na lice tanke kriške tikvice, ostavite dvadeset minuta i isperite. Koža će vam biti meka i sveža.
Zdravstvene dobrobiti tikvica:
deluju protivupalno
povećavaju nivo energije
potpomažu mršavljenju
snizuju nivo holesterola
čiste creva od toksina
sprečavaju bolesti prostate
poboljšavaju probavu
podstiču libido
čine kožu zdravijom
čuvaju zdravlje fetusa
Uzgoj tikvice
Tikvica je „povrće“ koje lako uspeva. Možete je saditi u vrtu, ili u tegli ako na drugom mestu nemate prostora. Na otvorenom se sadi nakon što prođe opasnost od mraza. Najviše im odgovara plodno, humusno i osunčano tlo. Sezona im počinje u maju, a traje do avgusta. Redovno branje podstiče biljke na formiranje novih cvetova i oplodnju, čime se povećava prinos. Tikvice treba brati svakodnevno, a plodovi koji narastu preko 12 cm gube karakteristična kulinarska svojstva.
Sirova jela sa tikvicama:
Punjene tikvice
Sastojci:
– 3 srednje tikvice
– 3 sitno rendane šargarepe
– 3 kašike lana
– 50 g mlevenog suncokreta
– 2 kašike bundevinog ulja
– 1 kašika začina 1
– so
Priprema:
Tikvice oprati, uzdužno preseći na pola i izdubiti sredinu. Ostale sastojke pomešati. Dodati dve kašike mlevenih oraha, 3 kašike vode i promešati. Sa time puniti tikvice. Služiti uz salatu od paradajza.
Đuveč bez kuvanja
Sastojci:
– 1 crni luk
– 3 zrela paradajza
– 3 crvene paprike
– 1 tikvica
– 2 kašike začina 1
– 1 šolja integralnog pirinča namočenog preko noći
– 1/2 ljute papričice
– so
Priprema: Povrće sitno iseckati i posoliti. Dodati ostale sastojke i dobro promešati.
Povrće u tartar sosu
Sastojci:
– 2 paradajza
– 1 tikvica
– 2 šargarepe
– 1/2 karfiola
– 2 cvekle
Tartar:
– 50 g mlevenih oraha
– 1 crni luk, sitno iseckan
– 1/2 krastavca, narendanog
– 3 kašike začina 1
– so
– malo vode
Priprema:
Povrće izrezati, blago posoliti, sastojke za tartar dobro promešati, polakao dodavati vodu da se napravi krem sos. Pomešati sa povrćem.
Ručak od cvekle
Sastojci:
– 2 korena sveže cvekle
– 1 tikvica
– 1 praziluk
– 2 kašike bundevinog ulja
– 3 kašike mlevenih oraha
– vezica peršuna
– so
Priprema:
Cveklu i tikvicu naribati, dodati sitno seckani praziluk. Dodati ostale sastojke i dobro promešati. Posoliti.
Sirovi špageti sa tikvicama
Naribati tikvice u obliku špageta, dodati im malo soli i maslinovog ulja, zatim ih gnječiti neko vreme kako bi omekšale, pustile sok i bile spremne za konzumaciju. Kao umak za sirove špagete izblendati – sirovi i sušeni paradajz, beli luk, origano, bosiljak, ruzmarin i timijan te nakon što se dobro izmiksaju tako pripremljen umak preliti po „špagetima“. Na vrh staviti osušene orahe, a za dekoraciju upotrebiti rukolu.