okt
14
2014

Prednosti dehidratacije voća i povrća

 

images (88)

DEHIDRATACIJA (sušenje) voća i povrća je brz, praktičan, jednostavan i zdrav način da sačuvate voće i povrće dugo vremena i uštedite značajnu sumu novca. Voće i povrće možete da kupite tokom sezone, kada je dostupno iz lokalnog uzgoja, po vrlo pristupačnim cenama, pa čak i organsko, i sačuvati ga  za dane kada cene istog vrtoglavo skoče ili kada više nije dostupno (poput jagoda ili malina).

Jedan od načina čuvanja je i zamrzavanje voća i povrća, ipak to  traži veliki prostor u zamrzivaču, kao i veće račune za električnu energiju. Kupovina zamrznutog voća iz trgovine takođe nije jeftina opcija, poput sušenja.

Da bi se voće i povrće osušilo u dehidratoru, potrebno je u proseku 8-12 sati, a možete da ga nakon sušenja stavite u plastične kontejnere ili metalne kutije, čak i papirne vrećice i konzumirati tokom čitave godine.

KAKO KORISTITI DEHIDRATOR I KOJE SU NJEGOVE PREDNOSTI ?

osusena-hranaU dehidratoru možete da osušite jagode ili maline, koje možete tokom ostatka godine dodavati u palačinke, kolače, žitarice za doručak, voćne salate… Suve jagode omiljena su poslastica deci i ako ih dodate čak i u nešto što baš ne bi rado jeli, poput ovsenih (zobenih) pahuljica ili smoothija vrlo je verovatno da će  poželeti da ih probaju!

Sušene jabuke zdrav su snack tokom zime, a možete da se igrate s omiljenim začinima, pa na njih posuti cimet ili muškanti oraščić.  Sušeni paradajz odličan je dodatak testenini, jelima s krompirom, supama ili salatama. Temperaturu u dehidratoru možete da podesite po vašoj želji, tako da možete povrće i voće sušiti na temperaturi ispod 46°C, što će da sačuva sve enzime, minerale i vitamine koji se nalaze u njima.

dehidrator-hraneUkoliko ste na sirovoj ishrani, dehidrator je, nakon blendera i sokovnika, uređaj koji morate da imate u vašoj kuhinji. Od sušenog povrća možete praviti sirove lazanje, rolice od povrća, pa čak i sirove krekere i zdrave kekse od semenki!

U dehidratoru možete da sušite kore od jabuke, od kojih možete praviti domaći čaj svakoga dana tokom zime, kao i začinsko bilje (poput bosiljka, korijandera, peršinovog ili celerovog lišća), te bilje za čaj (sveža nana, majčina dušica, latice divlje ruže…).  Sirova, vegetarijanska ili veganska ishrana može biti skupa tokom zime, kada je sveže voće i povrće dostupno uglavnom uvezeno iz dalekih zemalja. Novac koji ćete potrošiti na dehidrator vredan je investicije i isplatiće sam sebe tokom samo jedne zime.

Postupak dehidratacije sastoji se od sledećih koraka:

Ukoliko ste tek kupili dehidrator ili razmišljate da kupite jedan, bilo bi dobro da se informišete o tome kako pravilno da osušite voće i povrće u njemu. Postupak dehidratacije vrlo je jednostavan, a jedini deo  posla koji vi trebate obaviti je priprema voća i povrća i podešavanje željene temperature.

  • Odaberite kvalitetno povrće i voće za sušenje. Voće i povrće koje je natrulo nije sveže i nije dobar izbor za sušenje i treba da se ukloni, jer može da pokvari ukus.
  • Povrće i voće dobro operite.
  • Iseckajte povrće i voće na tanke kolutiće (što tanje, vreme sušenja je kraće).
  • Ukoliko želite da voće poput jabuke ili kruške sačuva prirodnu boju tokom sušenja, možete ga premazati tankim slojem limunovog soka.
  • Pre sušenja, po povrću ili voću možete posuti začine (na primer, na kolutiće jabuke možete posuti cimet, a na kriške paradajza morsku so ili sušeni bosiljak).
  • Kriške povrća i voća posložite na prostor za sušenje u dehidratoru, vodeći računa da ne “pretrpate”, budući da to usporava vreme sušenja.
  • Zatvorite dehidrator, podesite željenu temperaturu i uključite ga. Različito povrće i voće treba različito vreme sušenja, no prosečno vreme je od 8-12 časova.
  • Na kraju procesa sušenja, proverite je li povrće i voće dovoljno suvo tako što ćete izvaditi jednu krišku iz dehidratora, pričekati da se oladi, te proverite prstima suvoću. Ukoliko nije suvo, ponovo uključite dehidrator na kratko vreme.
  • Sušeno voće treba da se potpuno ohladi pre nego što ga spremite za čuvanje.
  • Odložite sušeno voće ili povrće u papirne vrećice, staklene tegle ili plastične kutije sa poklopcem, i čuvajte ga dobro zatvorenog na suvom i tamnom mestu.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *